Vinařství SenLine

O Brumovicích - pár slov z historie

Vesnice je kolonizačního původu z poloviny 13. století. Nese jméno po svém zakladateli biskupu Brunovi za Schauenburku. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1250, kdy ji markrabě Přemysl daroval Kunovi z Obřan. V době husitských válek ves náležela pánům z Bludova. Německé obyvatelstvo bylo vystřídáno českým. V druhé polovině 16. století byly Brumovice, jako celé hodonínské panství, evangelické. V této době se do Brumovic přistěhovali novokřtěnci. Třicetiletá válka přivedla obec na pokraj úpadku. V 19. st. byly Brumovice postiženy nepřátelskými vojsky, živelnými pohromami a epidemiemi.

ODKAZ: 3D panoramatický snímek Brumovice

Brumovice

Vinařská obec brumovice

Brumovice leží v samém srdci moravských vinařů poblíž Velkých Pavlovic, tedy ve Velkopavlovické podoblasti. Nachází se zde mnoho vinařských tratí, které se však pro přehlednost postupem času spojily, a vytvořilo se tak celkem 5 hlavních vinařských tratí:

  • Harnůty
  • Klínky
  • Novosády
  • Podílky
  • Světlý

Brumovice mají rozlohu katastru 1048 ha, z toho 10 % tvoří právě vinohrady -> cca 114,5 ha. Podíl bílých odrůd tvoří cca 70 ha, zbytek jsou modré odrůdy. Nejčastěji zastoupená odrůda je pak modrá – Svatovavřinecké, další výnazmné podíly má Veltlínské Zelené, Sauvignon, Ryzlink Vlašský a Müller Thurgau.

velkopavlovická oblast

Velkopavlovická oblast je známá díky svým červeným vínům, Brumovice se nachází právě v oblasti Modrých hor (ačkoli není přímo v jejich uskupení), kde se červeným vínům – Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Rulandské modré, Frankovka nebo André, velice daří právě díky úrodné černozemi.

Ačkoliv jsou Brumovice spíše ve stínu slávy vedlejšího Kobylí, jsou zde velice kvalitní půdní předpoklady pro vynikající vína. Důkazem toho je svažitost vinohradů a orientace ke slunci, ale i veliký počet pěstitelů révy vinné. Celkem je v obci registrována zhruba 270 pěstitelů, kteří obhospořadují zmiňovaných 114,5 ha. Pro zajímavost plocha určená k výsadbě vinic je zhruba 230 hektarů.

Ubytování Senline

Nachází se v malé klidné obci Brumovice v okrese Břeclav, na jižní Moravě ve Velkopavlovické vinařské oblasti, v sousedství Modrých hor. Ubytování, o celkové kapacitě 16 až 20 osob včetně dětí, je ideální pro rodiny s dětmi (velká oplocená zahrada s dětským hřištěm), ale také pro příznivce cykloturistiky a krásných výletů do okolí. Na oslavy, rozlučky nebo jiné obdobné akce chalupu nepronajímáme. Exteriér a interiér chalupy si můžete prohlédnou v naší fotogalerii. Přímo kolem rekreační chalupy vedou dvě vinařské cyklostezky, Velkopavlovická a Moravská. Hosté chalupy Senline můžou využívat veškeré její vybavení v rámci jejich pobytu.

Rekreační chalupa Senline

Zdroj: 

  1. Historie obce, dostupné z: https://www.brumovice.cz/obecni-urad/zivot-v-obci/o-obci-brumovice/historie-obce/
  2. Obrázek tratí, dostupné z: http://www.ovine.cz/web/structure/vinarske-obce-68.html?do[loadData]=1&itemKey=cz_32
  3. Mapa tratí Brumovice, dostupné z: https://kfgg.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=03262a9470374dbd8ebeccce4d54c966
  4. Velkopavlovická oblast, dostupné z: https://www.cmb-brno2020.cz/cs/vinarstvi-v-cr/vinarske-regiony/
  5. Ubytování Senline, dostupné z: http://www.ubytovani-brumovice.cz/